lip 15 2014

Ubezpieczenie inwestycyjne, czyli polisa...


Ubezpieczenie inwestycyjne, czyli polisa z UFK

Ochrona najbliższych powinna być dla każdego podstawą. Przede wszystkim wybieramy ubezpieczenie na życie aby zabezpieczyć rodzinę na wypadek naszej nagłej śmierci. Jednakże dla pewnych osób jest to za mało. Niestety jest to ochrona, której nie przyjdzie nam doświadczyć, bo świadczenie wypłacane jest jedynie naszej śmierci. Chcielibyśmy mieć możliwość zarobienia na gromadzonym przez lata kapitale. Zakłady ubezpieczeń aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów, stworzyli ubezpieczenie będące połączeniem ochrony ubezpieczeniowej oraz inwestowania. Produktem tym jest polisa inwestycyjna.

 

Czym jest polisa inwestycyjna?

Polisa inwestycyjna, inaczej nazywana ubezpieczeniem inwestycyjnym lub polisą z UFK, to ubezpieczenie, które łączy w sobie ochronę podobną do tradycyjnego ubezpieczenia i inwestowanie w różne fundusze inwestycyjne danego zakładu ubezpieczeń. Polisa ta jest dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą chronić siebie i swoją rodzinę, jednocześnie pomnażając kapitał. Ubezpieczenie działa podwójnie. Pierwsza część składki przeznaczona jest na pokrycie opłaty za ryzyko ubezpieczeniowe, tym samym zapewnia wypłatę określonej w umowie sumy gwarancyjnej w razie śmierci. Część składki, która pozostaje przeznaczona na inwestowanie w dane fundusze inwestycyjne. Dzięki zróżnicowaniu ofert ochronno- inwestycyjnych ubezpieczeni mają możliwość wyboru takiej oferty, której stosunek ubezpieczenia do części inwestycyjnej będzie odpowiadał jego potrzebom.

 

Plusy ubezpieczeń inwestycyjnych

Ubezpieczenie inwestycyjne bez wątpienia posiada wiele zalet. Polisę tą opłaca się zakupić przez wzgląd na:

 

Ogólny charakter działania. Polisa z UFK, według wcześniejszych ustaleń, łączy w sobie dwa produkty. Dzięki temu mamy zapewnioną ochronę ubezpieczeniową na wypadek nieoczekiwanej śmierci oraz lokowanie pieniędzy i ich pomnażanie, a podzielenie składki na dwie kwoty zabezpiecza wypłatę odszkodowania.

 

Swoboda w wyborze sposobu inwestowania. Polisa inwestycyjna umożliwia swobodny wybór strategii inwestowania oraz miejsca lokowania składek. Jeżeli liczymy na szybki zysk warto wybrać strategię agresywną, portfel bezpieczny zapewnia łagodny wzrost kapitału ze zmniejszonym ryzykiem, natomiast inwestowanie zbalansowane cechuje się równowagą między wymienionymi opcjami. Ponadto istnieje możliwość lokowania pieniędzy w różnych funduszach jednocześnie, co pozwala na zróżnicowanie ryzyka.

 

Pominięcie obowiązku podatkowego. Inwestowanie w połączeniu z ubezpieczeniem oznacza dla nas pewną korzyść podatkową w postaci przesunięcia w czasie płatności podatku od dochodów kapitałowych, czyli podatku Belki. Forma prawna polisy umożliwia na zatrzymanie całej uzyskanej kwoty w przypadku przenoszenia środków między funduszami. "Belka" pobierana jest jedynie od spieniężonych jednostek uczestnictwa albow czasie rozwiązania umowy.

 

Polisy inwestycyjne- wady

Polisy z funduszem UFK nie są bynajmniej zwolnione z wad. Podstawowe z nich to:

 

Opłaty. Należy mieć na uwadze to, iż składka nie jest przeznaczona w całości na inwestowanie, najpierw muszą z niej zostać potrącone wszystkie opłaty. Do podstawowych opłat należą: opłaty związane z rozpoczęciem polisy, opłaty administracyjne, koszty zarządzania, koszty ryzyka, opłaty za operacje na środkach, opłaty likwidacyjne. Ubezpieczenie jest najbardziej kosztowne na początku trwania umowy, ma to związek ze zwiększonym ryzykiem ubezpieczeniowym- dlategopolisa ta jest najbardziej korzystna gdy oszczędzamy długoterminowo.

 

Ryzyko związane z inwestowaniem. Niestety nikt nie może zagwarantować zysku z ubezpieczeń inwestycyjnych. Dotyczy to szczególnie agresywnej strategii lokowania środków, która może przynieść najwięcej zysków, a jednocześnie strat. Ubezpieczyciele rzadko wspominają o możliwych stratach, a podkreślają jedynie zyski i chwalą się dotychczasowymi wynikami. Trzeba mieć na uwadze to, że inwestowanie zawsze będzie niosło za sobą ryzyko.

 

Zbyt zróżnicowana oferta. Na pierwszy rzut oka zróżnicowanie wydaje się to być pozytywem, lecz istnieje druga strona medalu. Ubezpieczyciele mają zbyt dużą swobodę w ustanawianiu warunków, co może prowadzić do daje pole do nadużyć z ich strony. W rezultacie OWU może posiadać niejasne warunki, a gwarantowane świadczenie może być jedynie symboliczna (np. 1 zł). Poza tym nieujednolicenie warunków może stwarzać problem w doborze produktu.